Bülent Özgören

Bülent Özgören Hakkında

Fotoğrafı, doğadaki biçimsel estetiği doğru ışıkla buluşturup, dingin ve sakin bir duyu yaratmak olarak tanımlar. Işığın ahengiyle ruhun çakıştığı an’lar, nadiren yaşanır. Fotoğrafı işte rastladığı böylesi an’ larda yapmaya özen gösterir sanatçı. Fotoğraf'ta hep görsel ve betimsel açıdan en üst düzeyi yakalamaya çalışır. Bir başka deyişle, fotografik kusursuzluğa ulaşmaktır amaç. Fotoğrafı yaparken, önce sevgi ve tutkusunu, sonra da kılı kırk yaran özenini ve titizliğini katarak, onu bir bütün yapan unsurlarıyla olduğu kadar, geçirdiği işlem ve yöntemlerle de arşivsel bir standardı hedefler. Işığın peşindeki yolculuğu sırasında onu en çok çekenler, ırmakların, akarsuların coşkusu, ormanın içerdiği o kırılgan, duyarlı doku ve heybetli dağların, dorukların zamana meydan okuyan görkemi olur. Ve tabi ki insan: çevresiyle, sevdiğiyle, hergün uğraştığı işiyle, kendi ışığında insan... 


Bülent Özgören
1955’te Adana’da doğdu, 1957'den beri İstanbul’da yaşıyor. 
Lise yıllarındaki amatör fotoğraf çalışmaları, yüksek okul eğitimi yaptığı Amerika Birleşik Devletleri'nde Fotoğraf Bölüm Başkanı Edward Ghannam’dan fotoğraf eğitimi aldı. Burada dünyanın önde gelen fotoğrafçılarıyla tanıştı. Özellikle Ansel Adams'tan ve onun Zone System tekniğinden çok etkilenerek fotoğraf eğitimimi bu tekniklere yoğunlaştırdı. Bunu daha sonraki yıllarda Phil Davis'in "Beyond The Zone System" öğretisi takip etti. 
Renkli ve Platinum Palladium baskı yöntemleri ile ilgilendi. 
Üniversitede fotoğraf bölümünde asistanlık, gazetede fotoğrafçılık ve fotoğraf editörlüğü yaptı. 1981’de İstanbul'a döndü. O yıldan beri Fine Art Photography, Zone System ve Siyah Beyaz Fotoğraf konularında birçok fotoğraf derneğinde, Mimar Sinan, Marmara, Yıldız, Uludağ, Anadolu ve Çukurova Üniversitelerinde onlarca konferans verdi, workshoplar yaptı. Yıldız Üniversitesinde "Fine Art Fotoğraf" dersi verdi. 
Yirmiye yakın kişisel sergi açtı. Fotoğrafları İstanbul Modern Sanat Müzesi, İstanbul Fotoğraf Merkezi ve birçok kurum, kuruluşun ve kişilerin koleksiyonlarında yer almaktadır. 1984 yılında beş arkadaşı ile birlikte FOG Fotoğraf Grubu'nu kurdu. 1995 yılında kurulan Salı Fotoğraf Grubu'nun kurucuları arasında yer aldı. Eşi Beyza ve kızları Senem ve Gizem ile birlikte İstanbul’da yaşamaktadır.