Niko Guido

Niko Guido Hakkında

Niko Guido İstanbul’da doğdu, Galatasaray Lisesi´ni ve Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesini bitirdi. 

Türkiye’de ve dünyada 40′ın üzerinde şehirde sergi açan Guido’nun fotoğrafları yurt içi ve yurt dışında birçok gazete ve dergide yer aldı. 

Nü fotoğraf sanatında yakaladığı başarısı onu uluslararası fotoğraf çevrelerinde de saygın bir yere getirmiştir. 

2008 yılında Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği yararına “Engelsiz Gülüşler” fotoğraf projesini gerçekleştiren Niko Guido, ardından dünyanın bir çok ülkesindeki yaşamı fotoğraflarına yansıtmıştır. Bu seyahatlerde çektiği fotoğraflar, başta National Geographic olmak üzere birçok dergide yayımlanmıştır.

Haiti depremi üzerine Unicef ile çalışan sanatçı, ardından yine Unicef ile birlikte 30 fotoğraf ustasını bir araya getirerek Van depremi sonrasında “Van İçin Destek” sergisini düzenlemiştir.

Irak Savaşı’nın 10.yılında “Sınır Tanımayan Doktorlar” ile gerçekleştirdiği savaş karşıtı “Leave Us Alone” projesi kapsamında çektiği fotoğraflar dünyanın 32 ayrı şehrinde aynı anda sergilenmiştir. Niko Guido böylece dünyanın en büyük fotoğraf sergisine imza atmıştır. 

2014 yılında Türk Eğitim Vakfı yararına “Sanat Objesi Olarak Sanatçı” sergisini açan Niko Guido yarattığı ve yürüttüğü fotoğraf projeleriyle fotoğraf sanatına olan katkılarını sürdürmektedir.

Niko Guido’nun başlattığı ve danışmanlığını yaptığı fotoğraf projeleri:
Benİstanbul
İstanbul365Gün
kadıNgözÜyle
14 Şehir
FotoMaraton
Human Stories

2013 yılında dünyanın en prestijli fotoğraf ödüllerinden Fiap Dünya Kupasında jüri özel ödülüne layık görülen Niko Guido “Fotoğraf Gezginleri” adını verdiği grubuyla dünyayı keşfetmeye, fotoğraflamaya ve projeler hazırlamaya devam etmektedir.