Ömer Serkan Bakır

Ömer Serkan Bakır Hakkında

1976 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Kontrol Sistemleri Teknolojisi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nü bitirdi.

1999 yılında Türkiye’de ilk defa yayınlanan dijital fotoğraf dergisi Photo Digital’i yayına hazırladı ve Yayın Yönetmeni oldu.

İnternet üzerinden yapılan, ülkemizdeki ilk fotoğraf yarışmasını organize etti. Onlarca fotoğraf yarışması için danışmanlık yaptı. Birçok fotoğraf gösterisi gerçekleştirdi. Türkiye’nin değişik şehirlerinde 7 kişisel sergi açtı, ulusal ve uluslararası onlarca karma sergiye katıldı.

Üç adet fotoğraf albümü yayınladı. Sempozyum, seminer, panel ve söyleşilerde, seçici kurullarda yer aldı.

Yaptığı koleksiyonlarla çeşitli sergilere katıldı, kitaplarda yer aldı.

Çeşitli üniversitelerde ve eğitim kurumlarında fotoğraf dersleri verdi. Bilgisayar teknolojileri, dijital fotoğrafçılık, koleksiyonculuk ve gezi konularındaki yazıları çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı.

Bugüne kadar, “Vapurda...”, “Su Üstünde Yaşam”, “Doğu’nun Kararan Yıldızı: İran”,  “Angkor Tapınakları”,  “Yaşam Güzel Bir Gündü”, “Yaşamdan” ve “Kuzey&Orta Pakistan” isimli fotoğraf gösterileri izleyicilerle buluştu.

Bilişim Muhabirleri Derneği (BMD) üyesidir. Halen Fotoğraf Dergisi ve Fotoğraf Bilgi Merkezi (web sitesi) Yayın Yönetmeni olarak görev yapmaktadır.