Turgut Tarhan

Doğa 16

  • 40x100cm 9000 TL

    25 Edisyon, Lambda C-Print Baskı, Sanatçı İmzalı

  • 60x150cm 27000 TL

    15 Edisyon, Lambda C-Print Baskı, Sanatçı İmzalı

(KDV dahildir)

Turgut Tarhan Hakkında

1968’de Ankara’da doğdu. İlk önemli fotoğrafçılık deneyimini fotoğraf makinesi edindiği 16 yaşında tek başına Türkiye turu yaparken yaşadı. ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesindeki uzun öğrencilik yılları ve turizm sektöründeki iş yaşamı sırasında peyzaj fotoğrafı branşında kendisini geliştirdi. 2000 yılından bu yana ATLAS dergisi ile çalışmaktadır.

Hava fotoğrafına olan ilgisi 1994’te yamaç paraşütü eğitimi alıp farklı coğrafyalarda yaptığı uçuşlarla başladı. Bu alanda en verimli çalışmaları ise 2005’ten bu yana microlight ile gerçekleştirdiği uçuşlarla mümkün oldu.

FSK (Fotograf Sanatı Kurumu) üyesi olan Turgut Tarhan iki yurt içi ve üç uluslararası ödül kazandı; 2008’deki ‘Gustav Mahler’ ve 2014’deki ‘Görmediklerimiz’ sergileriyle birlikte üç kişisel sergiye imza atarken son olarak ‘Havadan Türkiye’ karma sergisine katıldı. Fotoğrafları NTV’nin ‘Türkiye - Yaşadığımız Cennet’ kitabı başta olmak üzere çeşitli yayınlarda yer aldı. TRT’nin yapımı ‘İki Göl’de ise çalışmalarından bir kesit sunulmuştur.

Fotoğraflarında daha çok doğal, kırsal ve kentsel peyzaj ögeleri kendine özgü duyarlılığı ve grafiğiyle karşımıza çıkar. İnsan ve toplumu, hızla kaybolmaya giden kültürel ve çevresel değerleri belgelemeyi de ihmal etmemekte ve deneysel çalışmalarını sürdürmektedir.

Turgut Tarhan etrafımızdaki evrensel grafiği kişisel seçicilikle vurgulayıp yorumlamaya çalıştığını; tek konu odaklı fotoğraflar yerine, çok sayıda farklı nesne, leke, renk, ışık geçişleri ve fraktal frekansların anlamlı birlikteliğinin; karmaşa içindeki düzenin arayışı içerisinde olduğunu söylüyor. Fotoğraflarında müzik, resim ve matematiğin kendisine ilham ve destek kaynağı olduğunu da belirtiyor.